Yandex’in Akıllı Asistanı Alisa Artık Türkçe Konuşuyor

Rusya tabanlı teknoloji şirketi Yandex Navigasyon uygulaması için  Alisa isimli asistanını ilk olarak Rusya’da kullanıma sunmuştu.

Geçtiğimiz saatlerde duyurulan habere göre Yandex Navigasyon uygulamasının asistanı Alisa artık Türkiye’deki kullanıcılarla beraber olacak.

En yakın kahveciden nöbetçi eczaneye,  trafik yoğunluğundan en kestirme yola kadar trafikle ilgili farklı ihtiyaçlara yanıt verebilen Alisa aynı zamanda,  yer arama, rota oluşturma, trafik yoğunluğunu öğrenme, konum bilgisi gibi navigasyon ve harita bilgilerinin yanı sıra hava durumu, tarih gibi güncel kısa bilgileri de paylaşabiliyor.

Ayrıca Alisa ile beraber Türkiye’de ilk kez bir navigasyonda akıllı asistan kullanılıyor.

Alisa ile sohbete başlamak için uygulamayı açıp ‘Alisa’ diye seslenmeniz yeterli.

 

 

Yandex Yapay Zekâ ve Araştırma Direktörü Mikhail Bilenko

“Çok büyük veri setleri ile öğretilmiş derin sinir ağları (deep neural networks) kullanılarak geliştirilen Alisa ile kullanıcılar, başka bir insanla kurdukları ilişkinin benzerini kurabiliyor. Alisa sadece söyleneni değil, söylenenin arkasındaki manayı da çözebilen bir yeteneğe sahip. Alisa’ya “Beni en yakın kahveciye götür müsün?” gibi bir soru sorduğunuzda size en yakındaki uygun kahveciyi öneriyor. Eğer kullanıcı “Hadi gidelim” derse de Alisa ona en hızlı rotayı çiziyor. Sohbet modu sayesinde navigasyon deneyimini de çok daha kişisel hale getirerek, kullanıcıyı daha yakın hissettiriyor. Diğer birçok akıllı asistanda olduğu gibi, Alisa önceden belirlenmiş yanıtlara bağlı kalmıyor. Aynı soruya birbirinden farklı, özgürce yanıtlar vererek, kullanıcıyı hem şaşırtabiliyor hem de sohbeti daha keyifli hale getirebiliyor. En güçlü makine öğrenimi metotları kullanılarak geliştirilen Alisa’nın ikinci dilinin Türkçe olmasından dolayı da çok mutlu olduğumuzu ifade etmek isterim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir